Artist

Background

Αργεντινή-Μαρόκο (2-2): Ντροπιαστικές εικόνες μετά την ισοφάριση

Written by on July 25, 2024

Εικόνες που κανείς δεν περίμενε ότι θα συναντήσει στους Ολυμπιακούς Αγώνες έλαβαν χώρα στο στάδιο Ζοφρουά-Γκισάρ στο Σεντ Ετιέν. Αργεντινή και Μαρόκο διασταύρωσαν τα ξίφη τους στην πρεμιέρα του δευτέρου ομίλου του Ολυμπιακού Τουρνουά ποδοσφαίρου.

Η Αργεντινή με ένα περιπετειώδη τρόπο κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο το γκολ του Μεντίνα έπρεπε να ελεγχθεί από τον VAR. Κάτι τέτοιο δεν κατέστη εφικτό καθώς όπως μπορείτε να δείτε και εσείς φίλαθλοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο ενώ κροτίδες και καπνογόνα εκτοξεύτηκαν προς τους παίκτες.

Όπως ήταν φυσικό οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια. Το μας ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 2-2 ανάμεσα στην Αργεντινή και το Μαρόκο.

Αργεντινή-Μαρόκο: Το ματς

Ο Κριστιάν Μεδίνα στο 106′(!) σκόραρε και επέτρεψε στην Αργεντινή να αποφύγει την ήττα στην πρεμιέρα της απέναντι στο Μαρόκο (2-2), στο Ολυμπιακό τουρνουά ποδοσφαίρου, με το οποίο άρχισε η αγωνιστική δράση στους Ολυμπιακούς Αγώνες, δύο ημέρες πριν από την τελετή έναρξης της Παρασκευής (26/7).

Μέχρι το λεπτό εκείνο (16΄των καθυστερήσεων) το Μαρόκο είχε προκαλέσει αίσθηση απέναντι στην Αργεντινή (νικήτρια του τουρνουά το 2008 και 2004) στο «Geoffroy-Guichard», στο Σεντ Ετιέν (2ος όμιλος), δημιουργώντας απόσταση δύο γκολ.

Με την ομάδα του Μασεράνο αγωνίστηκε και ο μέσος του Ολυμπιακού Σαντιάγκο Έσε (έγινε αλλαγή στο 71’ με τον Φερνάντες), ο οποίος μάλιστα έκανε την ασίστ ου Σιμεόνε, με το οποίο η Αργεντινή μείωσε σε 2-1.

Ο Σουφιάνε Ραχίμι, μετά από ασίστ του Μπιλάλ Ελ-Καννούς, έβαλε μπροστά τους Αφρικάνους στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ενώ ήταν εκείνος που νωρίς στην επανάληψη (50’) έκανε διπλάσια το προβάδισμα (2-0) από το σημείο του πέναλτι. Την παράβαση εξέτασε ο Σουηδός διαιτητής Νίμπεργκ στο VAR για επιθετικό φάουλ.

Η Αργεντινή μειώνοντας το σκορ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, κάτι που τελικά κατάφερε στο 106′ με τον Μεδίνα.

Ειδήσεις σήμερα

Παναθηναϊκός: «Βόμβα» με Τετέ – Ρίχνει πόρτα στους Τούρκους και ντύνεται στα πράσινα

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Σε καραντίνα η μισή εθνική πόλο της Αυστραλίας λόγω κορονοϊού

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Αυτός είναι ο Ρώσος σεφ που συνελήφθη στο Παρίσι – Το «σχέδιο μεγάλης κλίμακας» και τα έγγραφα που τον πρόδωσαν