Current track

Title

Artist

Background

Euroleague: Τζάμπα ήττα για τον Ολυμπιακό – Εχασε από την Αναντολού Εφές με σωρεία λαθών στα τελευταία λεπτά – Ελεύθερος Τύπος

Written by on October 19, 2024

Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι είχαν το προβάδισμα για 36 λεπτά, «έπεσαν» με το τελικό 91-89 απέναντι στην Αναντολού Εφές, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 2-2. Στον αντίποδα, η τουρκική ομάδα πήρε τη δεύτερη νίκη της.

Τα 36 ριμπάουντ της τουρκικής ομάδας έναντι των 21 έκαναν τη διαφορά, σε ένα ματς που η Εφές είχε 12 εύστοχα τρίποντα και ο Ολυμπιακός 10. Η Εφές υπέπεσε σε 13 λάθη και ο Ολυμπιακός σε 9, εκ των οποίων τα 3 στο τελευταίο ενάμιση λεπτό!

Σε ένα ματς με υψηλό σκορ, η ομάδα του Πειραιά αν και είχε προηγηθεί με +15 (8-23), επέτρεψε στην Εφές να μετατρέψει σε ντέρμπι τα τρία τελευταία δεκάλεπτα, με τον Σέιν Λάρκιν «δήμιό» της, με 24 πόντους (4/7 τρίποντα).

Κι ενώ ο Εβάν Φουρνιέ (20π. με 4/6 τρίποντα) ξεπέρασε ακόμη και τον Σάσα Βεζένκοφ (16π. και 6ρ.) σε παραγωγικότητα, ήταν αυτός που έκανε τα δύο από τα τρία λάθη (το άλλο ο ΜακΚίσικ που πέτυχε 17 πόντους) κι ενώ είχε αστοχήσει και σε δίποντο νωρίτερα (1:57’’ πριν τη λήξη), όταν ο Ολυμπιακός προηγείτο με 85-86. Ο Φουρνιέ αστόχησε και σε τρίποντο, ων αποδέκτης της μπάλας στην επαναφορά από τον Ουόκαπ στα 7’’, σε μια βεβιασμένη επιλογή για τους Πειραιώτες, αφού υπήρχε ακόμη χρόνος.

Καθοριστικός ήταν για την Εφές και ο Ελάιτζα  Μπράιαντ που επέστρεψε με 11 πόντους (3/6 τρίποντα), καθώς εξέτισε την ποινή για την ένταση με τον Ταρίκ Μπιμπέροβιτς. Ο Ντάριους Τόμπσον με 13 πόντους ήταν καθοριστικός για τους γηπεδούχους στη 2η περίοδο, όταν η ομάδα της Κωνσταντινούπολης κάλυψε τη διαφορά, ενώ 10 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν η συγκομιδή του Τζόρνταν Νουόρα. Για τον Ολυμπιακό διψήφιος ήταν και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 11 πόντους (2/3 τρίποντα).

Ρεκόρ καριέρας έκανε με τη φανέλα του Ολυμπιακού ο Εβάν Φουρνιέ (20 πόντους), μετά τους 15 που είχε πετύχει απέναντι στη Ζαλγκίρις Κάουνας, στη 2η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 41-44, 65-70, 91-89

Όπως κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε ο Ολυμπιακός (Ουόκαπ, Φουρνιέ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ). Χωρίς τον Σέιν Λάρκιν παρέταξε την αρχική πεντάδα ο Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς (Τόμπσον, Μπράιαντ, Νουόρα, Οσμάνι και Πουαριέ). Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ομάδα του Πειραιά, αφού μετά τους 5 πρώτους πόντους του Φουρνιέ, οι Φαλ και Βεζένκοφ διαμόρφωσαν το 3-12. Οι παίκτες της Εφές προσπάθησαν με σουτ τριών πόντων να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά Τόμπσον, Νουόρα και Μπράιαντ ήταν άστοχοι κατά σειρά έξω από τα 6.75. Ο MVP των τριών πρώτων αγωνιστικών στο φετινό πρωτάθλημα της Euroleague, Σάσα Βεζένκοφ, ξετύλιξε τις πτυχές του επιθετικού ταλέντου του και φτάνοντας τους 10 πόντους έδωσε προβάδισμα με +13 (5-18) στους «ερυθρόλευκους», ενώ ο Πετρούσεφ εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (8-23). Το τρίποντο του Ρόλαντς Σμιτς που ήταν και ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 6 διαμόρφωσε το σκορ της 1ης περιόδου (11-23). Στα αρνητικά, για τον Ολυμπιακό ήταν το 2ο φάουλ του Εβάν Φουρνιέ πριν καν συμπληρωθεί το 3ο λεπτό και το 2ο του Φαλ στο 7ο λεπτό.

Με Βιλντόσα, Ντόρσεϊ και ΜακΚίσικ στην περιφέρεια ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στη 2η περίοδο. Όμως, αυτός που μπήκε και έκανε τη διαφορά στο ματς ήταν ο Αμερικανός γκαρντ της Εφές, Σέιν Λάρκιν. Έβαλε την «υπογραφή» του στους πρώτους 12 πόντους της τουρκικής ομάδας στο 2ο δεκάλεπτο, που έριξαν τη διαφορά στο -9 (23-32).  Ντόρσεϊ και ΜακΚίσικ κρατούσαν επιθετικά τον Ολυμπιακό. Όμως ο Γιλμάζ ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε 5 σερί πόντους (28-32). Το σουτ του Πίτερς και το τρίποντο του Ντόρσεϊ επανέφεραν στους 9 πόντους τη διαφορά. Η άμυνα του Ολυμπιακού χαλάρωσε και ο Τόμπσον πήρε τη σκυτάλη από τον Λάρκιν. Με μία βολή του Ντέρεκ Ουίλις, η Εφές μείωσε στο καλάθι (36-38). Αυτός που έβγαλε από τη δύσκολη τον Ολυμπιακό, ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ. Ο Αμερικανός πέτυχε τους επόμενους 4 πόντους της ομάδας του (38-42). Ο Τόμπσον είχε ζεσταθεί και με νέο τρίποντο μείωσε στον πόντο (41-42). Μετά το τάιμ άουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα, στην τελευταία επίθεση πριν από το ημίχρονο, ο Ντόρσεϊ με δίποντο, έκανε το 41-44, στο 20ό λεπτό. Επιμέρους σκορ 30-21 υπέρ της Εφές.

Οι Ουόκαπ, Φουρνιέ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ ήταν στο αρχικό σχήμα του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Πλέον, ο αγώνας ήταν ντέρμπι, με την Εφές να προσπαθεί να προσπεράσει, αλλά να μην τα καταφέρνει. Τόμπσον, Οσμάνι και Πουαριέ βρήκαν τρόπο να βάλουν την μπάλα στο διχτάκι, την ώρα που οι Βεζένκοφ και Φαλ είχαν απαντήσεις. Φτάνοντας τους 17 προσωπικούς πόντους, ο Λάρκιν με τρίποντο έκανε το 50-53. Ο Φουρνιέ ήταν εύστοχος από τη γραμμή του τριπόντου (50-56), για να του απαντήσει, με τους πρώτους πόντους του στο ματς, ο Μπράιαντ με τρίποντο (53-56).  Νέο τρίποντο από τον Φουρνιέ (53-59), αλλά αυτή τη φορά η Εφές απάντησε με δύο διαδοχικά τρίποντα από Λάρκιν και Μπράιαντ, για να ισοφαρίσουν (59-59) για πρώτη φορά οι Τούρκοι. Φουρνιέ και Οσμάνι έκαναν το 61-61 με τον Βεζένκοφ να βρίσκει το τρίποντο (61-64). Ο Φαλ έδωσε τη θέση του στον Ράιτ στο «5» και το… θρίλερ συνεχίστηκε, με τις δυο ομάδες να πιάνουν υψηλά ποσοστά ευστοχίας σε αυτό το 3ο δεκάλεπτο. Τα δύο τρίποντα, από ΜακΚίσικ και Φουρνιέ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρεθεί στο +5 (65-70) στο 30ό λεπτό.

Οι δύο ομάδες συνέχισα να βλέπουν το καλάθι σαν… βαρέλι στην 4η περίοδο, παρά την πίεση στην άμυνα τόσο από τους παίκτες της Εφές όσο και του Ολυμπιακού. Ο Μόουζες Ράιτ στο «5» έκανε εξαιρετική δουλειά και με 4 δικούς του πόντους, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +5 (74-79). Ο τελευταίος έστειλε στη γραμμή των βολών τον Ουίλις (76-79), για να φέρει την Εφές στον πόντο ο Βενσάν Πουαριέ (78-79) 5:38’’ πριν τη λήξη. Ο ΜακΚίσικ όμως απάντησε με το 2ο εύστοχο τρίποντό του φτάνοντας τους 14 πόντους (78-82). Αν και αστόχησε σε τρίποντο ο Λάρκιν, ο Πουαριέ πήρε το αμυντικό ριμπάουντ, με τον Λάρκιν να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και αυτή τη φορά να ευστοχεί σε σουτ μέσης απόστασης (80-82). Για να αστοχήσει αυτή τη φορά σε προσπάθεια για τρεις ο ΜακΚίσικ και οι Τούρκοι να ισοφαρίσουν ξανά με τον Τζόρνταν Νουόρα (82-82). Άστοχος ο Ουόκαπ για τρεις, όχι όμως και ο Μπράιαντ που αξιοποίησε την ασίστ του Λάρκιν για να εκτελέσει έξω από τα 6.75 και να προσπεράσει για πρώτη φορά με 85-82 η Εφές, με εναπομείναντα χρόνο 3:38΄΄. Ο Μπαρτζώκας έστειλε τον Φαλ στο παρκέ μετά από λάθος του Ράιτ, κι ενώ μετά το 82-82, είχαν επιστρέψει οι Ουόκαπ και Φουρνιέ αντί των Βιλντόσα και Πίτερς. Ο Φουρνιέ κέρδισε φάουλ από τον Μπράιαντ στα 2:54΄΄ (85-84). Ο Μπράιαντ, μετά από λάθος του Νουόρα έκανε φάουλ και στον Φαλ, για να ευστοχήσει και στις δύο βολές ο Γάλλος σέντερ, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό (85-86). Όμως στην επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού ο Φουρνιέ αστόχησε, ενώ εύστοχος ήταν ο Λάρκιν, 1:38΄΄ πριν το τέλος (87-86). Τρία λάθη έκανε ο Ολυμπιακός, δύο από τον Φουρνιέ και ένα από τον ΜακΚίσικ, για να τιμωρήσει τους «ερυθρόλευκους» ο Ελάιτζα Μπράιαντ (89-86) στα 9΄΄.  Ο Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ, στην επαναφορά ο Ουόκαπ βρήκε τον Φουρνιέ, αλλά ο Γάλλος έκανε airball στα 7΄΄. Και ο Ουόκαπ δεν είχε άλλη επιλογή από το να σταματήσει με φάουλ τον Νουόρα, για το 91-86, με δύο δικές του βολές. Και μετά το 91-86 από τον Νουόρα, ο ΜακΚίσικ ευστόχησε σε τρίποντο στο 1 δευτερόλεπτο (91-89) αλλά ο χρόνος είχε… τελειώσει.

Διαιτητές: Ντιφαλά (Γαλλία), Λάτισεβς (Λετονία) και Τσιτσί (Αλβανία)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 24 (4), Μπεμπουά 4, Νουόρα 10, Μπράιαν 11 (3), Σμιτς 8 (1), Τόμπσον 13 (3), Πουαριέ 7, Οσμάνι 4, Γιλμάζ 5 (1), Ουίλις 5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Ράιτ 7, Βιλντόσα 2, Φαλ 9, Βεζένκοφ 16 (1), Παπανικολάου, Ντόρσεϊ 11 (2), Πίτερς 4, Πετρούσεφ 3, ΜακΚίσικ 17(3), Φουρνιέ 20 (40