Artist

Background

Euro 2024: Και στο τέλος κερδίζουν οι… Ισπανοί

Written by on July 6, 2024

Την πρόκριση στα ημιτελικά πήρε η Ισπανία καθώς επιβλήθηκε στην παράταση με 2-1 κόντρα στη Γερμανία στη «Mercedes-Benz Arena».

Έτσι λοιπόν, η Ισπανία θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό το νικητή του ζευγαριού Πορτογαλία- Γαλλία (5/7, 22:00).

Τα highlights της αναμέτρησης

Πρώτη τελική για την Ισπανία πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό με το συρτό σουτ του Πέδρι να μπλοκάρεται από τον Νόιερ.

Πρώτη καλή στιγμή για τη Γερμανία στο 21’, ο Κίμιχ έκανε ωραία σέντρα, ο Χάβερτς πήρε την κεφαλιά, αλλά δε βρήκε δίχτυα.

Στο 51΄η Ισπανία άνοιξε το σκορ με τον Γιαμάλ να βγάζει εντυπωσιακή ασίστ στον Όλμο και τον τελευταίο με πλασέ στην κίνηση να κάνει το 1-0.

Η Γερμανία μετά το γκολ που δέχτηκε πίεζε ασφυκτικά. Στο 70΄είχε τεράστια ευκαιρία με το σουτ του Άντριχ, έσωσε σωτήρια ο Σιμόν.

Η Γερμανία πλησίασε στην ισοφάριση στο 72΄ με τον Φίλκρουγκ να κατεβάζει ωραία τη μπάλα μέσα στην περιοχή της Ισπανίας και να τη στρώνει στον Χάβερτς, με το σουτ του να σταματάει στο σώμα του Καρβαχάλ.

Απίθανη ευκαιρία για τη Γερμανία και πάλι στο 77΄με τον Βιρτς να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά και τον Φίλκρουγκ να κάνει το σουτ στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Μεγάλη ευκαιρία για τη Γερμανία στο 82΄, λάθος του Σιμόν, ο Χάβερτς προσπάθησε να σκάψει από μακριά, η μπάλα πήγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 89΄η Γερμανία έκανε το 1-1 με ονειρικό γκολ του Βίρτς. Μετά από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Κίμιχ πηδάει ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά-πάσα βρίσκει τον Βιρτς, ο οποίος με άψογο τελείωμα εκτέλεσε τον Σιμόν για το 1-1.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Στα πρώτα λεπτά της παράτασης δεν είχαμε κάτι αξιόλογο για τις δύο ομάδες, καθώς έπαιζαν προσεκτικά και έψαχναν το γκολ χωρίς να ριψοκινδυνεύσουν.

Τρομερή ευκαιρία για την Ισπανία στο 104΄με σουτάρα του Ογιαρθάμπαλ, η μπάλα πέρασε άουτ.

Άμεση απάντηση ένα λεπτό μετά από τη Γερμανία με το σουτ του Βιρτς, η μπάλα πέρασε για λίγο άουτ.

Στο 107΄οι Γερμανοί ζήτησαν πέναλτι σε φάση που η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κουκουρέγια και σταμάτησε το σουτ του Μουσιάλα- ήταν σε φυσική θέση σύμφωνα με τον ρέφερι και το VAR.

Στο 120΄η Ισπανία έκανε το 2-1 με τον Μερίνο. Υπέροχη ασίστ του Όλμο βρίσκει τον Μερίνο ο οποίος με κεφαλιά κάνει το 2-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ισπανία: Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάντ (46΄ Νάτσο), Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Ρόδρι, Ρουίθ (110΄Χοσέλου), Γιαμάλ, Πέδρι (8’ Όλμο), Γουίλιαμς (80΄ Μερίνο), Μοράτα (80΄Ογιαρθάμπαλ)

Γερμανία: Νόιερ, Κίμιχ, Ρίντιγκερ,Τα (80΄Μίλερ), Ράουμ (57΄ Μίτελστετ), Τζαν (46΄ Άντριχ), Κρόος, Μουσιάλα, Γκιουντογκάν (57΄ Φίλκρουγκ), Σανέ (46΄ Βιρτς), Χάβερτς (91΄Άντον)