Current track

Title

Artist

Background

Champions League: Η Μονακό το «μπαμ», ο Χιμένες «λύτρωσε» την Ατλέτικο [βίντεο με όλα τα γκολ της βραδιάς] – Ελεύθερος Τύπος

Written by on September 20, 2024

Αυτό που έκανε ο Ισπανός κίπερ της Άρσεναλ, Νταβίντ Ράγια στο 53′ δεν το βλέπεις και… κάθε μέρα στα γήπεδα του κόσμου. Για να είμαστε πιο ακριβείς, το βλέπεις σπάνια. Αφού απέκρουσε αρχικά στη γωνία του το πέναλτι του Ρετέγκι, στη συνέχεια έκανε τρομερή επέμβαση στην κεφαλιά του Ιταλού επιθετικού των «μπεργκαμάσκι», ο οποίος ενώ φάνηκε ότι θα σκοράρει ξαφνικά είδε τον πορτιέρε των «κανονιέρηδων» να τον νικά για δεύτερη φορά στην ίδια φάση. Η ομάδα του Αρτέτα χωρίς να εντυπωσιάσει έφυγε αήττητη από το Μπέργκαμο απέναντι στην κάτοχο του Europa League, που είχε την ευκαιρία να πάρει το «τρίποντο» αλλά της το στέρησε ο Ράγια.

«Χρυσή» αλλαγή ο Ιλενικενά

Ο Ζορζ Ιλενικενά μπήκε στο παιχνίδι στο 59′ και στο 72′ έμελλε να βάλει τη «σφραγίδα» του στην πρώτη νίκη της Μονακό με 2-1 επί της Μπαρτσελόνα. Η αποβολή του Έρικ Γκαρθία στο 11ο λεπτό σαφώς έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα, με τους Καταλανούς παρ’ όλα αυτά να ισοφαρίζουν προσωρινά με τον Γιαμάλ, αλλά να μην μπορούν να φύγουν με βαθμό ή, βαθμούς από το «Λουί ΙΙ». Η Μονακό επέστρεψε μετά από 5 χρόνια στο Champions League με τον ιδανικότερο τρόπο…απέναντι στην αήττητη έως τώρα στη σεζόν, Μπαρτσελόνα.

«Λύτρωσε» την Ατλέτικο ο Χιμένες στο 90′

Απέναντι σε μία καλοδουλεμένη μηχανή, όπως ήταν και πέρυσι (Λειψία), η Ατλέτικο βρήκε το γκολ της νίκης στο 90′ με την κεφαλιά του Χιμένες. Το τελικό 2-1, που ήρθε με ανατροπή μιας και οι Γερμανοί είχαν προηγηθεί πολύ νωρίς με τον Σέσκο, αποτελεί μία τεράστια επιτυχία για τους «ροχιμπλάνκος» στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Η Μπρεστ πανηγυρίζει…

Στην παρθενική της συμμετοχή σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, η Μπρεστ έκανε το καλύτερο δυνατό ντεμπούτο, επικρατώντας με 2-1 της Στουρμ Γκρατς επί γαλλικού εδάφους.

«Πάρτι» της Λεβερκούζεν στο «Ντε Κάιπ»

Με ένα «τρελό»… πάρτι της Μπάγερ Λεβερκούζεν στο «Ντε Κάιπ» επί της Φέγενορντ (4-0) και μία δύσκολη επικράτηση της Μπενφίκα στο Βελιγράδι (2-1 τον Ερυθρό Αστέρα) ξεκίνησε το πρόγραμμα της 3ης ημέρας της πρεμιέρας της League Phase του Champions League.

Ακόμη και ο πιο αισιόδοξος οπαδός της Λεβερκούζεν δεν θα μπορούσε να φανταστεί ότι η ομάδα του θα πετύχαινε 4 γκολ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Φέγενορντ κι από κει και πέρα θα «κατέβαζε ταχύτητα».

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο κι έφυγε από το Ρότερνταμ με το εντυπωσιακό 4-0, κάνοντας το ιδανικότερο ξεκίνημα στη διοργάνωση στην οποία έχει πολλές φιλοδοξίες.

Ο Φλόριαν Βιρτς με δύο γκολ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς. Οι Ολλανδοί δεν μπορούσαν να πιστέψουν αυτό που τους συνέβαινε, ωστόσο, η άμυνά τους έμπαζε από παντού.

Ο Παυλίδης βασικός στο 2-1 της Μπενφίκα

Τα εύκολα δύσκολα έκανε στο «Ράικο Μίτιτς» του Βελιγραδίου η Μπενφίκα.

Με τον Βαγγέλη Παυλίδη στο αρχικό σχήμα, οι «Αετοί» της Λισαβόνας σκόραραν δύο φορές στο πρώτο μέρος και με το τελικό 2-1 πήραν τους τρεις πρώτους βαθμούς στη διοργάνωση.

Σε τουρκική… υπόθεση εξελίχθηκε το παιχνίδι, μιας και οι διεθνείς με την Εθνική ομάδα της Τουρκίας, Ακτούρκογλου και Κοκτσού πέτυχαν τα δύο γκολ των Λουζιτανών, οι οποίοι «χαλάρωσαν» στο δεύτερο μέρος, αλλά τελικά δεν το… πλήρωσαν.

Οι παίκτες του Βλάνταν Μιλόγεβιτς πίεσαν πολύ στην επανάληψη, μείωσαν στο 86′ με τον Μίλσον, αλλά παρά την προσπάθεια που κατέβαλλαν στα τελευταία λεπτά η ισοφάριση δεν ήρθε.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ