Artist

Background

Πρώτη νίκη με Μακελέ ο Αστέρας Τρίπολης – 3-1 την Καλλιθέα – Ελεύθερος Τύπος

Written by on October 7, 2024

Οι Αρκάδες επικράτησαν 3-1 της Καλλιθέας στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, με το Μακέντα να σκοράρει στο ντεμπούτο του και την αθηναϊκή ομάδα, που έπαιζε με 10 παίκτες από το 28′ (αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Μουτίνιο), να παραμένει χωρίς «τρίποντο» στο πρωτάθλημα της Super League μετά από 7 αγωνιστικές.

Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Μπαρτόλο (19΄), Καλτσάς (71΄) και Μακέντα (77΄) ενώ για την Καλλιθέα ισοφάρισε προσωρινά ο Τζιάνι με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Αστέρας άνοιξε το σκορ στο 19΄ όταν ο Καστάνιο εκτέλεσε γρήγορο φάουλ και βρήκε τον Μπαρτόλο, ο οποίος πρόλαβε τον Μπαραγκάν και «έγραψε» το 1-0 για την ομάδα του Κλοντ Μακελελέ. Εννέα λεπτά αργότερα τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για τους γηπεδούχους, καθώς ο Μουτίνιο δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Φωτιά για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Μπαρτόλο.

Παρόλα αυτά η Καλλιθέα δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα του Ντελί στον Βασιλόγιαννη, ο Τζιάνι ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως η καλοστημένη άμυνα της Καλλιθάς, δεν επέτρεπε στους Αρκάδες να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες. Η πίεση των φιλοξενούμενων καρποφόρησε στο 71΄ όταν μετά από όμορφη ενέργεια και πάσα του Μπιλέ, ο Καλτσάς έκανε το 2-1.

Έξι λεπτά αργότερα (77΄) ήταν η σειρά του Μακέντα να χρισθεί σκόρερ στην παρθενική του συμμετοχή στην ομάδα της Αρκαδίας. Ο Μπαρτόλο έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Χαρακτηριστικό το γεγονός, ότι οι Μπιλέ, Καλτσάς και Μακέντα πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο, ως αλλαγές, δικαιώνοντας απόλυτα τον Γάλλο προπονητή τους. Η Καλλιθέα είχε δοκάρι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν το δυνατό σουτ του Ντιμπά, σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών του Τσιντώτα και οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς νίκη για 7ο διαδοχικό παιχνίδι.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)

Κίτρινες: Σοϊρί, Μότοκ – Μπαρτόλο, Μουνιόθ, Γιαμπλόνσκι
Κόκκινη: Μουτίνιο (28΄)

Οι συνθέσεις:

ATHENS KALLITHEA (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγκάν, Μανθάτης (78΄ Λουκίνας), Σοϊρί, Ισιμάτ-Μιρίν, Μότοκ, Ματίγιεβιτς (46΄ Τσιβελεκίδης), Ματίγια (65΄ Εντιαγέ), Ντιμπά, Τζιάνι (78΄ Ντεμέτριους), Μουτίνιο, Βασιλόγιαννης (78΄ Βαλμπουενά)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Κλοντ Μακελελέ): Τσιντώτας, Αλάγκμπε (62΄ Γκος), Ντελί, Καστάνο (67΄ Τριανταφυλλόπουλος), Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι, Μουνιόθ (59΄ Καλτσάς), Άλχο, Μπαρτόλο, Ρέτζις (67΄ Μπιλέ), Άνταμ (59΄ Μακέντα)

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ειδήσεις σήμερα

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Οπαδοί του Ολυμπιακού εμψύχωσαν τους παίκτες στου Ρέντη

Πανσερραϊκός-ΟΦΗ 2-3: «Χτύπησε» με Φούντα στο 89′

Γ Εθνική: Έκλεψαν τον εξοπλισμό της ομάδας του Ρεθυμνιακού μέσα από τα αποδυτήρια

ΠΑΕ ΑΕΚ: «Στον αγώνα με τον Παναιτωλικό υπήρξε πρωτοφανής για την εποχή του VAR αλλοίωση αποτελέσματος»