Artist

Background

Ο Αρης άλωσε την Τούμπα – 1-0 τον ΠΑΟΚ – Ελεύθερος Τύπος

Written by on September 30, 2024

Αρκετά λάθη χαρακτήρισαν τις προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων στα πρώτα λεπτά. Πιο χαρακτηριστικό, αυτό του Φραν Βέλεθ στο 16’, με τον Μάρτιν Μοντόγια να βάζει την κόντρα στις διαδοχικές προσπάθειες των Ταρίκ Τισουντάλι και Γιάννη Κωνσταντέλια. Έξι λεπτά αργότερα, έχοντας και τον αέρα με το μέρος του, ο Μόντσου Ροντρίγκεθ πήγε να σκοράρει απευθείας από κόρνερ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Στην αμέσως επόμενη φάση, Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Γιόνι Ότο συνεργάστηκαν – σε φάση που θύμισε το γκολ στην Πόλη με τη Γαλατάσαραϊ – αλλά ο Κουέστα απομάκρυνε σωστά το γύρισμα του Ισπανού μπακ. Στο 25’ ο Λορέν Μορόν βγήκε στην κόντρα με τρεις συμπαίκτες του έναντι δύο του ΠΑΟΚ, αλλά καθυστέρησε υπερβολικά, έχασε κι οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Τισουντάλι να πλασάρει στο οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα – υποδείχθηκε πάντως οφσάιντ ο Τάισον στο ξεκίνημα της φάσης.

Κι αν το πρώτο δοκάρι δε… μέτρησε, το δεύτερο στο 27’ ήταν κανονικό. Γύρισμα του Τάισον από τα δεξιά, πλασέ του Τισουντάλι, με την μπάλα να χτυπάει στη ρίζα της αριστερής δοκού και να απομακρύνεται. Στο 35’ οι κόντρες ευνόησαν τον Κλέιτον Ντιαντί, αλλά το μονοκόμματο σουτ του Σενεγαλέζου βρήκε τον Ντομινίκ Κοτάρσκι σε ετοιμότητα στην αριστερή γωνιά του. Την καλύτερη στιγμή τους οι «ασπρόμαυροι» την είχαν στο 39’, με τον Κωνσταντέλια να πλασάρει άσχημα όντας αφύλακτος από το σημείο του πέναλτι, μετά το συνδυασμό των Ζίβκοβιτς, Ότο.

Κι αφού ο Βέλεθ έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Λίντσεϊ Ρόουζ να περνάει στη θέση του, ο Κωνσταντέλιας αστόχησε εκ νέου με διαγώνιο σουτ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Η κεφαλιά του Τισουντάλι (53’) και το σουτ του Τάισον (54’) δεν μαρτυρούσαν αυτό που θα ακολουθήσει στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι «κίτρινοι» προειδοποίησαν στο 57’, με τον Κοτάρσκι να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Μορόν, μετά την κόντρα στον Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα. Τρία λεπτά μετά, ο Τόμας Κεντζιόρα πρόλαβε την ύστατη στιγμή τον Νταντί μετά την κάθετη του Μάνου Γκαρθία, με τον Ισπανό να κρατάει το καλύτερο για τον εαυτό του. Τρομερή ατομική ενέργεια, άδειασε τρεις αντιπάλους και «εκτέλεσε» από πλάγια θέση τον Κοτάρσκι για το 0-1 στο 63’.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε στο διάστημα που απέμενε, με τον Άρη να αρέσκεται να δίνει χώρο και να ψάχνει μια καλή αντεπίθεση. Παραλίγο να το πληρώσει στο 84’, όταν το οριζόντιο δοκάρι απομάκρυνε αντί του Κουέστα το κοντινό σουτ του Μπάμπα, έπειτα από την κεφαλιά-πάσα του Τόμας Κεντζιόρα στο κόρνερ του Κιρίλ Ντεσπόντοφ.

Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε, με τον Άρη να υποχρεώνει τον συμπολίτη στην πρώτη φετινή του ήττα. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου πήρε δεύτερη διαδοχική νίκη σε ντέρμπι, έπειτα από το 2-1 επί του Ολυμπιακού, κι έχει κάθε δικαίωμα να ονειρεύεται. Οι πρωταθλητές του Ραζβάν Λουτσέσκου, από την άλλη, καλούνται να στρέψουν το βλέμμα τους στο ματς με τη Στεάουα Βουκουρεστίου (Πέμπτη 3/10, 22:00 – Γήπεδο Τούμπας) για τη 2η αγωνιστική της League Phase του UEFA Europa League.

Διαιτητής: Χαρμ Όσμερς (Γερμανία)

Κίτρινες: Μιχαηλίδης, Μπάμπα – Βέλεθ, Μάνου Γκαρθία, Κουέστα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ (68’ Καμαρά), Μπακαγιόκο (76’ Οζντόεφ), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Τάισον (76’ Ντεσπόντοφ), Τισουντάλι (68’ Τσάλοφ).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φρίντεκ, Μοντόγια, Μπράμπετς, Βέλεθ (45’+1’ Ρόουζ), Σιφουέντες, Μόντσου, Σίστο (74’ Σαβέριο), Μάνου Γκαρθία (81’ Νταρίντα), Ντιαντί (74’ Σουλεϊμάνοφ), Μορόν (81’ Σαμόρα).

*Κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία αντίκρισε ο τεχνικός διευθυντής της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, Χρήστος Καρυπίδης, στο 22ο λεπτό. Επτά λεπτά μετά «κιτρινίστηκε» και ο μεταφραστής και βοηθός αποκατάστασης των γηπεδούχων, Γιώργος Τσανάκας.

*Σε σουίτα του γηπέδου της Τούμπας ήταν ο 32χρονος διεθνής Τσέχος τερματοφύλακας Γίρι Παβλένκα που αναμένεται αύριο να ανακοινωθεί επίσημα από τον ΠΑΟΚ.