Artist

Background

Ολυμπιακός-Άστον Βίλα 1-0: Σκόραρε ο Ελ Κααμπί

Written by on May 10, 2024

Η Άστον Βίλα έψαξε και είχε ανάγκη το γρήγορο γκολ, αλλά ο Ολυμπιακός χτυπάει σαν… κόμπρα, όπως και στο πρώτο ματς. Με τον Ελ Κααμπί, όπως και στην Αγγλία.

Ολυμπιακός-Άστον Βίλα 1-0: Το γκολ από τον Ελ Κααμπί

Τηρουμένων των αναλογιών, το πρώτο μέρος κύλησε όπως το είχε σχεδιάσει ο Μεντίλιμπαρ. Βρήκε ένα γρήγορο γκολ, με το οποίο αύξησε την απόστασή του από την Άστον Βίλα, ενώ με αυτόν τον τρόπο έκοψε και τα πόδια των φιλοξενούμενων που θέλησαν να γίνουν αφεντικό της αναμέτρησης από νωρίς. Αναμενόμενα ήρθαν κάποιες καλές φάσεις από τους Άγγλους που βρίσκονται στην 4η θέση στην Premier League. Η ομάδα του Πειραιά αντέδρασε καλά και απορρόφησε τους κραδασμούς.

Ολυμπιακός-Άστον Βίλα: Το ματς

Μόλις στο 11ο λεπτό ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Τρομερή αλλαγή παιχνιδιού του Φορτούνη στον Ποντένσε, αυτός έπαιξε παράλληλα για τον Τσικίνιο, η άμυνα της Βίλα έκοψε προσωρινά, αλλά ο Πορτογάλος έπαιξε στην πλάτη του τον Κίνι που είχε κάνει το overlap. Στη συνέχεια της φάσης εκείνος γύρισε ιδανικά και ο Ελ Κααμπί με πλασέ εκτέλεσε τον Ντίμπου για το 1-0.

Όσο περνούσε ο καιρός η Βίλα κέρδιζε μέτρα χωρίς ωστόσο να απειλεί σημαντικά τον Ολυμπιακό. Στο 24ο λεπτό ο Ντίνιε γύρισε τη μπάλα από αριστερά με τον Ρέτσο να παραχωρεί κόρνερ.

Στο 25ο λεπτό η Άστον Βίλα είχε την πρώτη της τελική. Ο Λουίς δοκίμασε τα πόδια του από μακριά ο Τζολάκης ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα.

30ο λεπτό και η Άστον Βίλα έχει κερδίσει ένα φάουλ. Το φάουλ εκτελέστηκε εκατοστά έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού. Ο διαιτητής άφησε το πλεονέκτημα αρχικά, ο Τζολάκης έβγαλε το τετ-α-τετ με τον Ντιαμπί αλλά γύρισε τη φάση πίσω ο Τσβάιερ.

Στο 37ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε μία ακόμη σημαντική ευκαιρία. Ο Τσικίνιο άνοιξε για τον Ποντένσε, ο οποίος είδε τον Φορτούνη εκτός περιοχής και του έστρωσε, αλλά το πλασέ στην κίνηση του αρχηγού το έβγαλε με διπλή προσπάθεια ο Ντίμπου.

Στο 41ο λεπτό ο Ρέτσος κάνει ντρίμπλα αντί να διώξει, χάνει από τον Γουότκινς και ο Ντιαμπί κάνει τρομερό παράλληλο με την εστία γύρισμα αλλά ο Κας δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

45+4 και η Άστον Βίλα κάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο παιχνίδι. Ο Μπέιλι βρήκε τον χώρο και έπιασε τρομερή οβίδα, ο Τζολάκης με απίθανη επέμβαση κράτησε το μηδέν.

Ολυμπιακός-Άστον Βίλα: «Γιώργο ψυχάρα Ολυμπιακάρα» – Αποθεώθηκαν Μπαρτζώκας, Πρίντεζης

Ο κόουτς του μπασκετικού Ολυμπιακού βρίσκεται… από τους πρώτους στο φαληρικό γήπεδο για την ιστορική ρεβάνς των ημιτελικών του Conference με την Άστον Βίλα, όπως και σύσσωμη η ομάδα των Πειραιωτών, που επέστρεψε τα ξημερώματα από τη Βαρκελώνη θριαμβεύτρια και με το «εισιτήριο» για το Final 4.

Ο Έλληνας τεχνικός κατέβηκε κάποια στιγμή στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου να κάνει δηλώσεις στην κάμερα της Cosmote TV για το σπουδαίο παιχνίδι. Εμφανίστηκε, λοιπόν, με κασκόλ του Ολυμπιακού και όταν έγινε αντιληπτός από τον κόσμο, έγινε ο χαμός, με τον Μπαρτζώκα να γνωρίζει την αποθέωση.

Ολυμπιακός-Άστον Βίλα: Σείστηκε το «Γ. Καραϊσκάκης» – «Γιώργο ψυχάρα Ολυμπιακάρα»

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται ένα βήμα μακριά από τον τελικό του Conference League, αφού δίνει τη μεγάλη ρεβάνς της νίκης με 4-2 επί της Άστον Βίλα, έχοντας την ευκαιρία να προκριθεί στο γήπεδό του.

Από ένα τέτοιο ματς δεν θα μπορούσε να λείπει ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος πήρε τη θέση του στο «Γ. Καραϊσκάκης» και γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο όταν έγινε αντιληπτός, ακούγοντας το γνωστό σύνθημα «Γιώργο, ψυχάρα, Ολυμπιακάρα».

Ολυμπιακός-Άστον Βίλα: Αποθεώθηκε ο Τζολάκης

Αποθέωση για τον Κωνσταντίνο Τζολάκη από τους φίλους του Ολυμπιακού, πριν την έναρξη του μεγάλου ημιτελικού με την Άστον Βίλα!

Κατά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο του «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και κατά τη διάρκεια της προθέρμανσής του, ο νεαρός τερματοφύλακας καταχειροκροτήθηκε και άκουσε ρυθμικά το όνομά του από τον κόσμο των «ερυθρόλευκων».

Ειδήσεις σήμερα

Ολυμπιακός-Άστον Βίλα 1-0: Γκοοολ από τον Ελ Κααμπί – Ανοίγει το σκορ ο Μαροκινός [βίντεο]

Ολυμπιακός-Άστον Βίλα: Σείεται το «Γ. Καραϊσκάκης» – Αποθεώθηκε κατά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ο Μεντιλίμπαρ

Ένταση στο «Γ. Καραϊσκάκης» – Οπαδοί της Άστον Βίλα εμφανίστηκαν με κασκόλ του Παναθηναϊκού