Current track

Title

Artist

Background

Ευρωλίγκα: Μεγάλο διπλό από τον Παναθηναϊκό στην Πόλη – Νίκησε τη Φενέρ με 81-67 – Ελεύθερος Τύπος

Written by on October 26, 2024

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 81-76 της Φενερμπαχτσέ, για την 5η αγωνιστική, βελτίωσαν σε 3-2 το ρεκόρ τους και υποχρέωσαν την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στη δεύτερη ήττα της.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-46, 54-62, 76-81

Με την άμυνα ενεργοποιημένη από το πρώτο τζάμπολ, οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν τον έλεγχο του αγώνα για 30 λεπτά, αλλά στην εκκίνηση του… επιλόγου βραχυκύκλωσαν επιθετικά, δίνοντας την ευκαιρία στη Φενέρ με ένα επιμέρους σκορ 16-3 να προσπεράσει με 70-65 στο 36΄. Αυτή η ανατροπή, όμως, δεν… άρεσε στον αρχηγό του Παναθηναϊκού, Κώστα Σλούκα, ο οποίος εκτελώντας κατά ριπάς στο τελευταίο τετράλεπτο έβαλε τους «πράσινους» και πάλι σε θέση οδηγού, δίνοντας τη σκυτάλη στον Ματίας Λεσόρ για να σφραγίσει το «διπλό».

Πριν αφυπνιστεί ο Σλούκας (13π., εκ των οποίων τους 8 στο φινάλε), ο οποίος πέρασε στην τέταρτη θέση της λίστας με τις περισσότερες συμμετοχές στην Ιστορία της Euroleague (392), οι Κέντρικ Ναν (15π.), Ματίας Λεσόρ (14π.), Λορέντζο Μπράουν (12π.) και Ομέρ Γιούρτσεβεν (12π.) είχαν φροντίσει να «παγώσουν» το «Ulker sports and event hall».

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό στην πρώτη περίοδο μέσα από την εξαιρετική του άμυνα, υποχρέωσε σε 6 λάθη την τουρκική ομάδα και μετά την ανατροπή που σημείωσε στο 5΄ (7-8), δεν κοίταξε πίσω μέχρι το 15-21 του δεκαλέπτου, «χτυπώντας» με τον Λεσόρ κοντά στο καλάθι και τον Ναν στην περιφέρεια. Στη δεύτερη περίοδο μπήκε στην επιθετική… εξίσωση και ο Μπράουν, ο οποίος με εννέα πόντους σε αυτό το διάστημα χάρισε στον επτάστερο για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στο 11΄ (15-25), το οποίο κράτησε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (35-46). «Κλειδί» πάντως την «πράσινης» υπεροχής ήταν και πάλι η άμυνα, η οποία είχε υποχρεώσει τη Φενέρ σε 10 λάθη!

Ο Παναθηναϊκός έλεγξε τα επιθετικά ριμπάουντ και στην τρίτη περίοδο, ο Γιούρτσεβεν αντικατέστησε επάξια τον Λεσόρ, που έκατσε στον πάγκο με 3 φάουλ, στη θέση «5» και το «τριφύλλι» δεν απειλήθηκε μέχρι το 54-62 που έγραψε ο φωτεινός πίνακας στο 30΄.

Στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, όμως, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε… Η Φενέρ πίεσε σε όλο το παρκέ, εγκλώβισε τα επιθετικά ατού του Παναθηναϊκού και με τον Μπιμπέροβιτς να εκτελεί από τα 6,75  απάντησε με επιμέρους σκορ 10-3, μειώνοντας σε 64-65 στο 33΄. Ο Χολ πέτυχε την ανατροπή με δικό του τρίποντο (67-65), ενώ με την τουρκική άμυνα να σταματάει 3 επιθέσεις του Παναθηναϊκού, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +5 (70-65, 36΄). Σε εκείνο το σημείο ο Μπράουν έδωσε ώθηση από τα 6,75 για το «πράσινο» comeback (70-68) και ο Σλούκας το έκανε πραγματικότητα όταν με δικό του σερί 5-0, το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο, πέτυχε την ανατροπή για τους «πράσινους» (73-75 στο 39΄), με τον Λεσόρ να «σφραγίζει» το «διπλό» στα 28΄΄ για τη λήξη (73-77).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Περούγκα, Νέντοβιτς, Ράτσις