Artist

Background

Ατρόμητος… υψηλών πτήσεων – Νίκησε 4-2 τη Λαμία – Ελεύθερος Τύπος

Written by on September 23, 2024

Τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ είχαν οι νικητές, τους Καρλίτος (5΄), Μπακού (50΄), Φαν Βερτ (70΄) και Αθανασίου (77΄), ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ραντόνια στο 40΄, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από αυτογκόλ του Χουτεσιώτη.

Το ματς ξεκίνησε με γκολ για τους γηπεδούχους. Από βαθιά μπαλιά του Κίνι ο Καρλίτος νίκησε τους αμυντικούς της Λαμίας και με έξοχη εκτέλεση άνοιξε το σκορ στο 5΄.

Το προβάδισμα έδωσε «φτερά» στους παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία που διαχειρίστηκαν με άνεση την κατάσταση και περίμεναν να δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ που εν πολλοίς θα «κλείδωνε» το παιχνίδι. Η ευκαιρία αυτή ήλθε στο 30΄ σε καθαρό τετ-α-τετ του Γιουμπιτάνα από την κάθετη του Καρλίτος, όμως ο Κόστιτς δήλωσε «παρών».

Ήταν μια σημαντική εξέλιξη αφού στα επόμενα λεπτά ο Ατρόμητος έχασε λόγω τραυματισμού τον Καρλίτος και αμέσως μετά, δέχτηκε την ισοφάριση. Από σέντρα του Νούνιες, ο Ραντόνια με κεφαλιά έγραψε το 1-1 στο 40΄ με το πρώτο γκολ της καριέρας του σε επίπεδο Α΄ κατηγορίας.

Η έναρξη του β΄ ημίχρου ήταν… καρμπόν με την αντίστοιχη του πρώτου. Ακριβώς το 5ο λεπτό (50΄) ο Ατρόμητος επανέκτησε το προβάδισμα, με την προβολή του Μπακού απο κοντά, μετά την ασίστ του Άμρ Ουάρντα. Στο 68΄ ο Μπακού είχε δοκάρι χάνοντας ακόμα μία ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς, όμως αυτό δεν έπαιξε μεγάλο ρόλο αφού δύο λεπτά αργότερα (70΄), το πέτυχε ο Φαν Βερτ. Αυτή τη φορά δημιουργός ήταν ο Μπακού και εκτελεστής ο έμπειρος Ολλανδός που πέτυχε το πρώτο γκολ της καριέρας του στον Ατρόμητο, ενώ το 4-1 διαμόρφωσε ο Νίκος Αθανασίου στο 77΄. Το τελικό σκορ προέκλυψε από αυτογκόλ του Χουτεσιώτη που προσπάθησε να αποκρούσει κεφαλιά του Ενρίκες στο 88΄.

Διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης
Κίτρινες: Τσακμάκης – Ρινγκ

Οι συνθέσεις:

OI ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου (81΄ Βρακάς), Ουέντραογκο, Τσιγγάρας (81΄ Τσακμάκης), Μπακού (81΄ Έντερ), Γιουμπιτάνα (66΄ Μιχορλ), Ουάρντα, Καρλίτος (39΄λ.τρ. Φαν Βερτ)

ΛΑΜΙΑ (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Σάντμπεργκ (46΄ Μπίκοβ), Κορνέζος (74΄ Σιμόνι), Λέο, Ραντόνια, Γιαννούτσος, Νούνιες, Ρινγκ, Φουρτάδο (80΄ Σαραμαντάς), Μέκιτς (56΄ Ενρίκες), Βλαχομήτρος (56΄ Γκουϊντο)

Ειδήσεις σήμερα

Κλήρωση Τζόκερ (22/9/2024): Αυτοί είναι οι αριθμοί που κερδίζουν 14.600.000 ευρώ

Δυνατός σεισμός τώρα – Αισθητός σε Αχαία, Ηλεία, Μεσσηνία, Λακωνία και Αρκαδία

Βίντεο-ντοκουμέντο: Αγριο ξύλο εξωσχολικών με μαθητές στο Παγκράτι

Παναθηναϊκός-Πανσερραϊκός 3-1: Ο Τζούριτσιτς «καθάρισε» στο φινάλε [δείτε τα γκολ]

Η Λεβερκούζεν στη «ματσάρα» των ανατροπών, 4-3 τη Βόλφσμπουργκ – Μπήκε αλλαγή κι έδωσε ασίστ ο Κουλιεράκης

Super League 2: «Καρέ» των «διπλών» στο ξεκίνημα

Ναυάγιο Bayesian: Συναγερμός για τις απόρρητες πληροφορίες που μπορεί να κρύβονται στον βυθό

Ο Λαμπρόπουλος στέρησε από τον Λεβαδειακό την πρώτη νίκη – 1-1 με τον ΟΦΗ

Κέιτ Μίντλετον: Η πρώτη δημόσια εμφάνιση μετά την ανακοίνωση ότι ολοκλήρωσε τη χημειοθεραπεία της

Φόρμουλα ένα: «Περίπατος» του Νόρις στη Σινγκαπούρη